Macron’un Beden Dili ve Stres İşaretleri

0
856

Bugün sosyal medya hesaplarımdan bir fotoğraf paylaştım ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un fotoğrafından ne gibi beden dili ipuçları sızdığını sordum: Macron’un beden dili bize ne anlatıyor?

Öncelikle şu gerçeği sık sık söylüyorum: Bir kare fotoğraftan beden dili okuması yapmak aslında çok doğru değil. Fotoğraf akıştaki sadece bir anı yakalar. Bu son derece yanıltıcı olabilir. Fotoğrafın çekildiği anda, kişinin o durumdaki tavrı ile ilgisi olmayan bir duruş ortaya çıkmış olabilir. Magazin ya da siyaset foto muhabirleri de böylesi tartışmalı anları yakalamaya oldukça meraklıdırlar. Ayrıca Macron’un çalışma odasından habersiz bir fotoğraf çekildiği de düşünülemez. Zaten resmi fotoğrafçısı bu fotoğrafları Putin ile telefon görüşmesinden sonra başlığı ile yayınlamış. Ne olursa olsun stres işaretlerini göstermesi bakımından önemli.

Emekli FBI Özel Ajanı ve beden dili uzmanı Joe Navarro’ya göre bazı çok yüksek stresi gösteren beden dili işaretleri var. Bunlardan bir tanesi kişinin cenin pozisyonu alması. Cenin pozisyonu bizim en güvende hissettiğimiz yer olan anne karnındaki pozisyonumuzdur. Her türlü tehlikeden, soğuktan ve açlıktan uzakta bir duruş. Bu nedenle stres altındaki kişiler bazen kendilerini cenin pozisyonuna sokarlar. İlk fotoğrafta Macron makam koltuğunda dizlerini karnına doğru çekmiş ve kolları ile sarmış. Bu bir cenin pozisyonudur ve yüksek stresi gösterir. Tabii bunun dereceleri de olabilir. Örneğin gece yatağında yatarken daha da fazla bu pozisyonu güçlendirebilir. Kollarını sarması yine bu stresten kaynaklanan bir destek arayışını işaret ettiğini düşünüyorum. Ayaklarının yerden kesilmesi enteresan. Bir devlet adamında görmeye alışık olmadığımız bir hareket. Bu da yine stresi gösterirken, ayakların havalanması sıkılmanın bir işaretidir ve oradan ayrılma isteğini gösterebilir.

Yukarıdaki fotoğrafta da ilk bulguları destekler işaretler var. Alındaki kırışıklık içsel gerginliğin apaçık bir işaretidir. Gözlerini kapatması yorgunluk ve stresi işaret eder. Kişi görmek istemediği şeylere gözlerini kapatabilir. Hata yaptığımızda ise alnımızı kapatırız, bazen de “Hay benim kafama!” şeklinde alnımıza vururuz. Parmakların sıkıca kenetlenmesi yine Navarro’ya göre bir başka yüksek stres göstergesidir.

Yine paylaşılan üçüncü fotoğraftaki alın gerginliği, yüzü örtme davranışı ve gözlerin ovularak masaj yapılması stres seviyesinin yüksekliğine ve kendini yatıştırma davranışlarının göstergesidir ve üç fotoğraf da birbiriyle uyumludur.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz