HAKKIMDA

Dr. Emrah Akçay

1976 yılında Tekirdağ’da doğdum. Trakyalıyım.

Babamın memuriyeti dolayısıyla ilk ve orta okulu çeşitli yerlerde okuduktan sonra 1990 yılında İzmir-Maltepe Askeri Lisesi’ne gittim. Bir ailenin tek çocuğu iken Türkiye’nin her yerinden toplanmış kocaman bir ailenin 2000 çocuğundan biri oldum. Tam da o zaman farklı kültürlerle iletişimin ne kadar zor aynı zamanda bir o kadar hoş ve eğitici olduğunu anladım. Yıllar sonra okullarda tutulan dosyalarıma baktığımda hakkımda düzenlenmiş birbirine tezat iki not okudum. Sevgili ilkokul öğretmenim Aysel Başer benim için: “Hoş ve güzel konuşur, güzel iltifat eder” yazmış. Yıllar sonra Maltepe Askeri Lisesindeki bölük komutanım ise “Çok konuşur, boş konuşur, gereksiz laflar eder” mealinde bir not yazmış. İşte bir iletişimcinin iki yüzü ya da iletişim konusuna bir öğretmen ve bir asker gözü ile bakmanın farklılığı.

1994 yılında liseden mezun olarak Kara Harp Okulu’na girdim ve 1998 yılında Jandarma subayı olarak mezun oldum. Harp Okulu yıllarımda fotoğraf kulübünün başlangıçta üyesi sonrasında ise başkanı idim. Bu tutkum hiç bitmedi ve hatta belgesel sinemacılıkla devam etti.

20 yıldan fazla bir süredir Jandarma subayıyım. Ülkenin pek çok değişik ili ve ilçesinde, ayrıca üç kez yurt dışında görev yaptım. Mesleğim dolayısıyla binlerce insanla çalıştım, dinledim, yönettim, eğittim, dertlerine ortak oldum.

2007 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, İletişim Tasarım ve Yönetimi bölümünde yüksek lisansa başlayarak iletişim ile akademik anlamda ilgilenmeye başladım. Sevgili hocam Prof. Ahmet Halûk Yüksel ve diğer kıymetli hocalarımın destekleri ile yüksek lisans derecemi aldım. 2020 yılında da aynı bölümde “Aldatmaya Yönelik Objektif ve Sübjektif İşaretler: Türkiye’ye Özgü İşaretlerin Tespiti ve Kültürler Arası Karşılaştırma” adlı tezimle doktora eğitimimi tamamladım.

İletişim biliminde özel çalışma alanlarım sözsüz iletişim, beden dili, yazılı ve sözlü ifadelerden yalan tespiti ve sosyal medya işletmesidir. Bu konularda iki kitap kaleme aldım. Birincisi olan “Külahıma Anlat” kitabı ile sözsüz iletişim ve yalan tespitine yönelik akademik bilgileri kolay okunur bir kitapta toparlayarak mesleki tecrübelerimle zenginleştirmeyi amaçladım. İkinci kitabım olan “Beden Dili ve Yalan Yakalamanın El Kitabı” ise değerli akademisyen ve yazar dostum Sefer Darıcı ile birlikte yazıldı ve bu alanla ilgilenen fakat fazla zamanı olmayan kişiler için bir el kitabı olarak tasarlandı.

İngilizce ve İtalyanca biliyorum. İngilizce’den çevirerek dilimize kazandırdığım iki kitap var. Joe Navarro’nun Tehlikeli Kişilikler adlı kitabını çevirdim ve yayınlandı. Diğeri de aynı yazarın son kitabı Beden Dili Sözlüğü’dür.

Amatör bir ruh ve ekipmanla iki belgesel film yaptım. “Sil Baştan” göç kültürü üzerine bir Bulgaristan göçmeni köyün hikayesidir. “Koreliler” ise bir kahramanlık destanı olan Kore şehitlerine ve gazilerine ithaf edilmiştir. Bu filmler ve katıldığım TV programlarına Youtube adresimden ulaşılabilir.

İletişim asla durmaz ve çok uzun soluklu bir yolculuktur. Henüz daha çok başında olduğum bu yolculukta yanımda olan ve benim var oluşumda katkıları olan herkese teşekkürler.

Il Mondo Nuovo! Yeni bir iletişim dünyasına hazır mısınız?