KİTAPLAR / ÇEVİRİLER

Bir blog yazarının yorumuyla:


“Araştırmacı – yazar Sevgili @emrahakcay59 ‘ ın mesleki deneyimlerini aktararak yazdığı ve sözsüz iletişimde baz aldığı beden dili üzerine güzel bir kitap okudum. Yaşanmış, güncel olayları anlattığı içinde bu konuda yazılmış kitapların klişelerinden oldukça uzak . Hani hep deriz ya anneler anlar çocuğun hareketinden ya da kadınlar anlar eşlerinin tavırlarından bu kitap meslek yaşamı boyunca sadece ülkemizde değil yurt dışında da binlerce insan topluluğu ile diyalog halinde olan bir uzmanın gözünden anlatılıyor. Kah bir cinayet zanlısını kah bir trafik suçlusunu ya da bir gaziyi ya da bir çocuğu tavır ve davranışlarından çözümlüyor .
Eğitimci ve rehabilitasyon uzmanı olmanın akreditasyonu ile bende çok iyi yakaladığımı düşünürüm mimikleri ve bu yüzden kitap çok ilgimi çekmişti.
Beden duruşu (postür) hakkında bilinmeyenleri okumanın çok gerekli olduğunu düşünüyorum zira insanın kendini ilk ele verişi duruşudur . El ve kol hareketleri ile bakışı , gözleri, gözbebeği birer anahtarıdır insan psikolojisinin ,hissiyatının. Bu konuda çok okuma yaptım ve genelde yabancı yazardı okuduklarım . Bizim kültürümüze ait olmayan vakalar haliyle biraz uzak geliyor bu kitap ışte bu anlamda boşluğu dolduracaktır akıcı ve anlaşılır olması hasebiyle .
.
#alıntı
. ” İletişimde tutarsız mesajlar , mesajı iletenin sözlerinin davranışları ile desteklenmemesi ve mesajın ıçerisinde bir bütünlük olmamasıdır .” #tavsiyeederim
İnsanın insanı anlamaya başladığı bu günlerde güçlü bir kaynak arayanlar için #tavsiyekitap.
Sevgiler 📚📚📚 “

Külahıma Anlat, Emrah Akçay’ın akademik yolculuğunda bir dönüm noktasıdır ve kendini ve başkalarını okumanın el kitabıdır. Bu kitabın kaleme alındığı dönemde hem Türkiye’de, hem de uluslararası ortamda sözsüz işaretler ya da daha bilinen adıyla beden diline ilişkin pek çok kitap mevcuttur. Ancak bu kitaplarda iki tip problem söz konusudur. Bir grup kitap, kendisinden önce yazılanların bir tekrarından öteye gitmemektedir. Zamanında yazılmış kitaplar, eğer bilimsel olma iddiasındaysa, yazıldığı dönemin bilimsel bulgularını ya da araştırma sonuçlarını yansıtmaktadır. Ancak bahse konu kitapların bir kısmı oldukça eskidir ve güncelliğini yitirmiştir. Ancak yeni bir kapak ve birkaç yeni örnekle aynı kitaplar tekrar tekrar piyasaya sürülmektedir. Devamını Oku

Beden dili kavramı gündelik hayatla oldukça iç içe girmiştir. Karşımızdaki kişinin duygularına ilişkin anlatımlarının yalnızda %7 oranında sözlerine önem verdiğimiz düşünüldüğünde bu durum daha da net bir biçimde anlaşılmaktadır. Bu nedenle gündelik hayatta sürekli el altında olacak ve her an başvurulabilecek bir kaynağa ihtiyaç görülmüştür. Beden Dili ve Yalan Yakalamanın El Kitabı böyle bir ihtiyaçtan dolayı kaleme alınmıştır. İsminin tam karşılığı olarak bir el kitabıdır ve her an cepte taşınabilir, yolda, metroda, uçakta, her yerde okunabilir ve ihtiyaç halinde başvurulabilir. Bu kitap Emrah Akçay ile birlikte araştırmacı, yazar ve akademisyen Sefer Darıcı ile birlikte yazılmıştır. İçinde beden dili temel bilgilerinden yalan tespitine, hatta flörtün ipuçlarına kadar pek çok akademik bilgiyi hap şeklinde okura sunmayı hedefler.